⭐ Máme poslední volné kapacity pro nové klienty 🍌

Příjmy z nájmu podle § 9: Co byste měli vědět?

Příjmy z nájmu podle §9: Co byste měli vědět?

Pasivní příjmy z pronájmu nemovitostí patří mezi nejčastější zdroje příjmů fyzických osob. V České republice jsou příjmy z nájmu upraveny zákonem o daních z příjmů v § 9. Tyto příjmy zahrnují:

  • Nájemné za nemovitosti nebo byty (pozor, ubytovací služby, například krátkodobé pronájmy přes Airbnb, spadají pod příjmy ze samostatné činnosti podle § 7).
  • Příjem z pronájmu movitého majetku, kromě příležitostného pronájmu.

Zdaňování příjmů z nájmu

Pokud příjmy z nájmu pocházejí ze společného jmění manželů, zdaňují se u jednoho z nich. Tato forma příjmu se zahrnuje do daňového přiznání fyzických osob, pokud roční zdanitelné příjmy přesáhnou 50 000 Kč. Poplatník s příjmy ze zaměstnání nemusí podávat daňové přiznání, pokud jeho další příjmy podle § 7 až 10 ZDP nepřesahují 20 000 Kč.

Příjmy a výdaje z pronájmu

Příjmem z nájmu je nájemné. Pokud pronajímatel platí zálohy na energie a tyto zálohy vyúčtovává nájemci, nejsou součástí příjmů z nájmu. Nevypořádané zálohy se však zahrnují do příjmů z nájmu, včetně přeplatků. Tyto zálohy jsou také výdajem, pokud je poplatník uplatňuje ve skutečné výši, včetně nedoplatků.

Způsoby uplatnění výdajů

Poplatník si může vybrat, jakým způsobem uplatní výdaje k příjmům z nájmu: buď ve skutečné výši, nebo paušálně. Paušální výdaje lze uplatnit ve výši 30 % příjmů z nájmu až do výše 600 000 Kč, bez povinnosti vést evidenci výdajů. Stačí pouze zaznamenávat příjmy a pohledávky z nájmu.

Při uplatnění skutečných výdajů musí poplatník vést záznamy o příjmech a výdajích, evidovat hmotný majetek, rezervy na opravy, pohledávky a dluhy, a mzdové listy, pokud vyplácí mzdy. Mezi uznatelné výdaje patří:

  • Opravy a údržba nemovitosti
  • Poplatky za zprostředkování nájmu
  • Pojištění nemovitosti
  • Daň z nemovitosti
  • Úroky z hypotéky na pronajímanou nemovitost
  • Odpisy nemovitosti

Je nutné mít k těmto výdajům doklady.

Odpisy nemovitostí

U nemovitostí je možné odepisovat pouze hodnotu staveb či bytů, nikoliv pozemků. Pokud je cena sjednaná celkově za stavbu či byt a pozemek, může být využit znalecký posudek pro rozdělení ceny. U darovaných nemovitostí, kde byl příjem z daru osvobozen od daně, nelze uplatnit odpisy. U družstevních bytů nelze odpisy provádět, protože pro odpisy je nutné vlastnické právo, které u družstevního vlastnictví chybí.

Buďte více v obraze a pokračujte ve čtení

Nová povinnost účetních: Oznámení kontaktní osoby Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ)

Nová povinnost účetních: Oznámení kontaktní osoby Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ) Od 1. února 2025 se mění pravidla v rámci zákona proti praní špinavých peněz...

Nová možnost promítání kurzových rozdílů do základu daně

Konsolidační balíček: Nová možnost promítání kurzových rozdílů do základu daně Konsolidační balíček nově umožňuje zohlednit vzniklé kurzové rozdíly v účetnictví v základu daně z...

Přeshraniční režim pro malé podniky: Co potřebujete vědět?

Přeshraniční režim pro malé podniky: Co potřebujete vědět? Přeshraniční režim pro malé podniky byl zaveden na základě Směrnice o DPH Evropské unie a umožňuje...

FIVO.cz na IG a YouTube

Sledujte nás na Instagramu a YouTube, kde pro vás vytváříme naučný obsah.