Prodej zboží na dálku v rámci Evropské unie, aneb nová pravidla v oblasti DPH od 1.7.2021 / One Stop Shop (OSS)

Do 1.7.2021 jsme prodeji zboží na dálku říkali zasílání zboží, v současnosti se termín změnil na prodej zboží na dálku.

Od 1.7.2021 začala v Evropské unii platit nová pravidla pro prodej zboží na dálku jak v rámci Evropské unie, tak u dovezeného zboží. V některých případech se daňové povinnosti přenášejí z prodejce zboží na provozovatele elektronického rozhraní, prostřednictvím jehož stránek prodejce nabízí své zboží. Do českého zákona se tyto změny promítly až s účinností od 1.10.2021. Novela ZDPH reagovala na požadavky Evropské unie, která vycházela z potřeb vyplývajících v rámci přeshraničního elektronického obchodování. Hlavním přínosem je zjednodušení prodeje zboží.

Prodejem zboží na dálku se rozumí dodání zboží, mezi členskými státy, jestliže je zboží dodáno osobě, pro kterou pořízení není předmětem daně ve státě kde přeprava končí, to znamená, že se jedná o osobu nepovinnou k dani. V materiálech od Finanční správy se používá termín „B2C“ (Business-to-Consumer) Pozor! Za dodání zboží na dálku nelze považovat dodání nového dopravního prostředku ani dodání zboží s instalací, nebo montáží. Tyto příklady mají dle zákona o DPH zvláštní pravidla. Problém může nastat i u přepravy, pokud si zákazník pro zboží přijede sám, již se nejedná o prodej zboží na dálku, ale tuzemské plnění.

Předmětem zboží na dálku může být jakékoliv zboží, a to bez ohledu na cenu.

Limit pro prodej zboží na dálku je 10 000 EUR. Dodávky zboží se v českém přiznání uvádí na řádku 24. Tuzemský plátce si sám musí sledovat limit pro překročení obratu. Při zaregistrování do řežimu jednoho správního místa (tzv. One Stop Shop) plátí plátce daň podle příslušného státu kam zboží zasílá.

Správcem daně v případě jednoho správního místa je Finanční úřad pro jihomoravský kraj v Brně. Tento Finanční úřad bude také přijímat přihlášky a přijímat přiznání k DPH i platit daň vyplývající z tohoto režimu.

Termín pro podání přiznání bude až do konce kalendářního měsíce, který následuje po skončení zdaňovacího měsíce. Přiznání se bude muset podat i když hodnota zdanitelného plnění bude nula. Daň se vyčíslí v EUR s přesností na dvě desetinná místa bez zaokrouhlení. Novinka v tomto přiznání jsou opravy, opravy se budou provádět v rámci následujícího přiznání tzn. v tom zdaňovacím období, ve kterém jsme se o skutečnostech rozhodných pro opravu dozvěděli. Nebude se uvádět ani den zjištění ani důvod opravy.

Buďte více v obraze a pokračujte ve čtení

Co jsou aktiva a pasiva?

Jak číst účetní výkazy: Co jsou aktiva a pasiva? Jak číst účetní výkazy: Co jsou aktiva a pasiva? Účetní výkazy jsou nepostradatelným nástrojem pro...

Předčasné splacení hypotéky: Nová pravidla od září 2024

Předčasné splacení hypotéky: Nová pravidla od září 2024 Předčasné splacení hypotéky: Nová pravidla od září 2024 S účinností od září 2024 se mění pravidla...

Češi si začnou rozvrhovat, kdy chtějí pracovat.

Od ledna 2025 budou čeští zaměstnanci moci využít nové možnosti rozvrhnout si pracovní dobu přímo na pracovišti, nejen při práci z domova. Tato změna...